Pomysł na świąteczne śniadanie, szybki krem z pieczonych buraków, makowiec wegański.
Kasza jaglana z jabłkami i śliwkami.
Składniki
1/2 szklanki kaszy jaglanej (100-150 g)
250 ml mleka kokosowego
250 ml wody
wanilia
cynamon
2-3 jabłka
6 suszonych śliwek
garść orzechów
opcjonalnie syrop klonowy
Przygotowanie
Kaszę jaglaną opłukać kilkakrotnie zmieniając wodę aż będzie klarowna. Wsypać do niedużego garnka, dodać połowę mleka kokosowego (125 ml), 250 ml wody i zagotować na małym lub średnim ogniu. Przykryć pokrywką, zmniejszyć ogień do minimum i gotować do miękkości pod przykryciem przez 18-20 minut. Dodać wanilię oraz szczyptę cynamonu. Garnek otworzyć, dolać resztę mleka kokosowego, wymieszać i odstawić z ognia. Z czasem, jak kasza będzie gęstniała, można dodawać do niej mleka w celu uzyskania odpowiedniej konsystencji. Wrzucić śliwki do garnka oraz podduszone jabłka i chwilkę podgotować mieszając.
Podawać posypane orzechami i opcjonalnie syropem klonowym.
Krem z pieczonych buraków.
Jeśli nie mamy czasu zakwaszać buraki, chcemy podać inną wersję barszczu oto przepyszny przepis na krem z buraków.
Składniki
4 PORCJE
650 g małych buraczków
1 średnia cebula, pokrojona w kosteczkę
2 ząbki czosnku
1 łyżka posiekanego świeżego tymianku
sól i świeżo zmielony
650 g małych buraczków
1 łyżka masła klarowanego
2 cm świeżego imbiru
1 szklanka mleczka kokosowego
sok z połowy limonki
pół łyżeczki cynamonu
pół litra wody lub bulionu warzywnego lub mięsnego
ser kozi rolada Chavroux
Przygotowanie:
Buraczki umyć (większe przekroić), każdy zawinąć w kawałek folii aluminiowej lub ulożyć na foli i przykryć folią, ułożyć na blasze do pieczenia i wstawić do piekarnika nagrzanego do 200 stopni. Piec przez 1 godzinę, następnie wyjąć z folii i obrać ze skórek. Na dużej patelni rozgrzać masło i na wolnym ogniu zeszklić cebulę oraz czosnek. Dodać buraczki, tymianek, cynamon oraz sól i pieprz do smaku. Podsmażyć przez 4 minuty, następnie wlać pół litra wody oraz szklanke mleczka kokosowego. Gotować pod przykryciem przez 10 minut w trakcie wycisnąć sok z limonki. Zmiksować na puree i ewentualnie jeszcze doprawić do smaku. Kozi ser pokroić na plasterki i przysmażyć na suchej patelni. Zupę podgrzać przed podaniem, udekorować plasterkami koziego sera.
Makowiec wegański.
Genialny szybki przepis na makowiec wegański, nie wymaga pieczenia.
Składniki na ciasto:
Składniki na jedną tortownicę o średnicy około 26 cm:
1 szklanka kaszy jaglanej
2 szklanki mleka roślinnego migdałowego lub kokosowego
2 łyżki syropu z agawy lub syropu klonowego
skórka otarta z ½ pomarańczy
szczypta soli morskiej
2 szklanki domowej masy makowej
2 łyżki masła opcjonalnie
Składniki na domową masę makową:
500 g maku
100 g orzechów włoskich, drobno posiekanych
100 g migdałów blanszowanych, drobno posiekanych
100 g rodzynek wcześniej namoczonych we wrzątku
100 g skórki kandyzowanej
1/2 szklanki syropu z agawy lub klonowego
5 czubatych łyżek oleju kokosowego
sok wyciśnięty z ½ pomarańczy
skórka otarta z 1 pomarańczy
3 łyżeczki likieru amaretto lub/i cointreau(może zastąpić brak skórki z pomarańczy)
Składniki na polewę:
50 g gorzkiej czekolady i 3 łyżki kakao
⅔ szklanki mleka kokosowego,
szczypta soli morskiej
lub
80 g masła
4 łyżki gorącej wody
3 łyżki cukru pudru
4 łyżki kakao oraz 20 g gorzkiej czekolady
Składniki na kandyzowane pomarańcze:
1 pomarańcza, najlepiej ekologiczna
1 szklanka wody
1 szklanka trzcinowego cukru
Przygotowanie:
- Przygotowanie ciasta: kaszę jaglaną dwukrotnie przelać wrzątkiem. Następnie dodać do rondelka razem z mlekiem, syropem klonowym, skórką z pomarańczy oraz szczyptą soli i gotować pod przykryciem na minimalnym ogniu przez około 15-20 minut, czyli do czasu, aż kasza wchłonie cały płyn.
- Przygotowanie domowej masy makowej: mak zalać wrzącą wodą i odstawić na 15 minut do namoczenia. Po tym czasie wodę odlać, a mak zmielić dwukrotnie w maszynce do mielenia. Zmielony mak przełożyć do dużej miski i wymieszać ze wszystkimi pozostałymi składnikami. Przechowywać w lodówce do tygodnia.
- Tak ugotowaną kaszę przełożyć do dużej miski i bardzo dokładnie zblendować z masłem oraz masą makową na gładką, gęstą masę – jeśli pozostaną całe grudki kaszy, masa nie zastygnie i makowiec nie będzie się dobrze kroił.
- Okrągłą tortownicę wyłożyć papierem do pieczenia i wylać masę jaglano – makową. Odstawić do ostudzenia.
- Przygotowanie polewy czekoladowej. Do rondelka wlewam gorącą wodę i cukier, podgrzewam chwilkę aż składniki połączą się. Dodaję masło pokrojone w kostkę i mieszam. Zestawiam z ognia już w trakcie rozpuszczania – ważne by nie przegrzać w tym momencie tłuszczu – mieszam aż do całkowitego rozpuszczenia masła. Do rondelka dodaję teraz kakao i czekoladę i mieszam trzepaczką aż powstanie gładka polewa czekoladowa. Gdy polewa zacznie tężeć dekoruję nią ciasto.
- Przygotowanie kandyzowanych pomarańczy: pomarańczę sparzyć wrzątkiem, następnie połowę pomarańczy pokroić na około 5 – 8 mm plastry, resztę skórki skroić w małe prostokąty. W dużym rondlu lub patelni zagotować wodę z cukrem, kiedy cały cukier się rozpuści dodać plastry pomarańczy oraz małe kawałki i gotować na małym ogniu przez 20 – 40 minut. Kiedy pomarańcze będą już przezroczyste i bardzo miękkie delikatnie wyjąć i ułożyć do osuszenia na kawałku papieru do pieczenia.
- Polać polewą ciasto i ułożyć plastry pomarańczy.Porady: Makowca nie trzeba piec, ponieważ kasza jaglana wiąże ze sobą mak i skleja całe ciasto. Ale aby się to udało, trzeba ją bardzo dokładnie zblendować i nie zostawić całych grudek kaszy w masie – najlepiej zrobić to przy pomocy ręcznego blendera, termomiksa lub maszynki do mielenia.
Smacznego.
Inspiracja: http://www.jadlonomia.com/przepisy/bezglutenowy-makowiec-w-czekoladzie/