Izrealskie inspiracje.

Czytaj

Izrealskie inspiracje.

Tel Aviv miasto kontrastów z ciekawymi smakami. Chciałabym się podzielić z wami przepisem na idealny hummus oraz kilkoma przepisami z wykorzystaniem cudownej pasty sezamowej.

 

Tahini

Sezam to składnik diety bogaty w tłuszcze – doskonałe roślinne źródło wapnia.

Składniki

1 szklanka sezamu
2-4 łyżek oliwy (najlepiej izrealskiej)

Przygotowanie

Rozgrzać dużą patelnię, zmniejszyć ogień do minimum, wsypać sezam i uprażyć go mieszając na złoty kolor, uważać, aby się nie przypalił bo będzie gorzki.  Uprażony sezam wsypać do blendera lub termomiksa i zmiksować na najwyższych obrotach przez ok 7-8 minut, sprawdzać czy nie przywiera do ścianek, ściągnąć łyżką i miksować do uzyskania gładkiej konsystencji, następnie dodać oliwę i miksować ok 2 minuty. Ostudzić, można doprawić szczyptą soli. Przełożyć do słoika, zakręcić i wstawić do lodówki. Wykorzystać w przeciągu miesiąca.

Hummus

Wypróbowałam wiele przepisów na hummus i nigdy nie był tak idealnie gładki i smaczny jaki jadłam w Tel Avivie.
W konću tajemnica została odkryta. Sekretem jest odpowiednia proporcja tahiny, bardzo zimna woda oraz soda oczyszczona.

Składniki

3 szklanki suchej ciecierzycy
1/2 szklanki jasnej pasty tahini (izrealskiej)
ok 1/3 szklanki lodowatej wody(schłodzić w zamrażalce)
3 kostki lodu (Kostki lodu ucierają cieciorkę, emulgują olej, hummus staje się wtedy bardziej napowietrzony i od razu schładza się, co przedłuża jego żywotność)
3 łyżki soku z cytryny
2 ząbki czosnku
1,5 płaskiej łyżeczki sody oczyszczonej
sól, pieprz
1/2 kuminu(ułatwia trawienie)
dodatki: oliwa najlepiej izrealska, posiekania natka pietruszki, słodka papryka

Przygotowanie

Ciecierzycę dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą kilkakrotnie. Następnie zalać zimną wodą z łyżeczką sody, powinno być przynajmniej dwa razy tyle wody ile ciecierzycy i zostawić na noc. Dodanie sody sprawia, że ciecierzyca będzie miękka, gładka, aksamitna w smaku. Następnego dnia ciecierzycę odcedzić i opłukać świeżą wodą. Zalać dużą ilością wody, dodać 0,5 łyżeczki sody i zagotować. Nie dodawać soli, gdyż ziarna będą twarde. Gotować na średnim ogniu przez około 60 minut lub do czasu, kiedy  ziarna z łatwością będzie można rozgnieść w palcach i będą maślane w środku – nie może być białe i suche wewnątrz. Ugotowaną cieciorkę odcedzić i opłukać zimną wodą. Przełożyć do naczynia blendera lub termomiksa, dodać tahinę, sól, pieprz, kumin, sok z cytryny i czosnek i wszystko zmiksować 3-4 minuty na gładką pastę. Następnie dolewać powoli lodowatą wodę i kostki lodu cały czas miksując kolejne 3-4 minuty, hummus zmienia kolor i nabiera przyjemnej, aksamitnej konsystencji. Wody można wlać mniej niż w przepisie, zależy jaką konsystencję lubimy. Przełożyć gotowy hummus do miski i posypać ulubionymi dodatkami – posiekaną natką pietruszki, słodką i ostrą papryką, polać oliwą. Jeść z pieczywem lub świeżymi warzywami, przechowywać szczelnie zamknięty w lodówce do 3-4 dni.

Pasta z bakłażana

Składniki

4 małe bakłażany
2 ząbki czosnku
2 łyżki tahiny
3 łyżki cytryny lub limonki
szczypta kminu rzymskiego
1,5 łyżki oliwy z oliwek (najlepiej izrelskiej)
pieprz, sól
do posypania: dwie łyżki pestek granatu

Przygotowanie

Bakłażany przekroić na pół posolić, aby puścił sok i odstawić na min 1/2 h, skropić sokiem z cytryny lub limonki. Następnie osuszyć papierowym ręcznikiem lub lnianą ściereczką. Posolić, zmniejsza to chłonność miąższu. Polać oliwą ułożyć na foli i wsunąć do rozgrzanego do 180 stopni piekarnika, skórką w dół. Piec około 20 minut, aż będzie pomarszczony, ciemny i bardzo miękki w środku. Miąższ usunąć łyżką ze skórek, powinien bardzo łatwo odchodzić. Skórki zostawić. Do miąższu dodać czosnek, sok z cytryny, kminek, tahini, pieprz i zblendować na gładką masę. Wypełnić masą skórki i posypać pestkami granatu.

 

Krem z pieczonej dyni z gruszką

Składniki

700 g pieczonej dyni (około 1 kg surowej, ze skorupą)
3 gruszki
1/2 cebuli, pokrojonej w kosteczkę
2 łyżki masła
2 łyżki oliwy
2 łyżki tahini
1 szklanka białego wina
1/2 szklanki gorącego bulionu drobiowego lub jarzynowego
1/3 łyżeczki tartej gałki muszkatołowej
1/4 łyżeczki anyżu
1/3 łyżeczki kurkumy
1/2 łyżeczki cynamonu w proszku
1/3 łyżeczki wędzonej papryki
sól morska i świeżo zmielony pieprz

Bulion warzywny

Obraną włoszczyznę, włożyć do garnka. Dodać umytego pora i liść kapusty. Wlać 1 litr wody i zagotować. Dodać pieprz, liście laurowe, ziele angielskie. Zmniejszyć ogień. Dodać suszone grzybki i gałązki natki pietruszki. Garnek przykryć pokrywą, uchyloną. Gotować na małym ogniu przez 1 godzinę do miękkości warzyw. Po ugotowaniu zostawić bulion na 10 – 15 minut a następnie odcedzić.

Przygotowanie

Dynię opłukać i pokroić na 2 – 3 mniejsze kawałki (razem ze skórą).
Ułożyć na blaszce do pieczenia i piec w temp. 170 stopni C przez około 20 minut, lub do czasu aż  miąższ będzie miękki.
Gruszki obrać i wyciąć gniazda nasienne, pokroić na kawałki.
W dużym rondlu roztopić masło, dodać cebulę, smażyć na bardzo małym ogniu przez około 10 minut, aż cebula się zeszkli.
Dodać kawałki gruszki i smażyć przez około 2 minuty, mieszając od czasu do czasu. Dodać pokrojoną dynię i smażyć jeszcze przez około 3 – 4 minuty, mieszając od czasu do czasu. W drugim rondelku zagotować białe wino, dodać 0,5 litra gorącego odcedźonego bulionu, przyprawy, dynię z gruszką. Pogotować na małym ogniu 5 minut dodać łyżkę masła lub oliwy i zmiksować na gładki mus doprawić solą i pieprzem.
Podawać gorącą, polaną sosem tahini i oliwą z oliwek.

Smoothie granat-tahini

Składniki na 2 porcje

1/2 szklanki mleka migdałowego (lub kokosowego)
1 łyżka tahini
ziarna wanili
szczypta kardamonu
2 zamrożone banany
pestki z połowy granatu
opcjonalnie 1/2 szklanki wody mineralnej

Przygotowanie

Wszystkie składniki zmiksować w blenderze lub termomiksie.

 

Sałatka izrealska

Składniki

4 ogórki gruntowe(obrać)
4 – 5 pomidorów ze skórką (zalać wrzątkiem)
pęczek natki pietruszki, drobno posiekanej
5 listków mięty drobno posiekanej
3 łyżki oliwy z oliwek (najlepiej izrealskiej)
sok z cytryny ( lub limonki )
sól i świeżo mielony pieprz

Przygotowanie

Pomidory i ogórka umyć i drobno pokroić. Pokrojone warzywa mieszamy z posiekaną pietruszką i miętą. W szklance wymieszać sok z cytryny, oliwę i doprawić solą i pieprzem.

 

POLECAM : Jeśli będziecie w Tel Aviv koniecznie zjedzcie śniadanie w Hotelu Mendelei, natomiast hummus spróbujcie w Abu Hassan Tel Aviv-Yafo jest to najstarszy i najbardziej znany hummus bar w mieście. Na kolacje polecam tętniące życiem Port Said oraz Santa Caterina.